Квітникарство

Застосування в квітникарстві

Всім рослинам для нормального розвитку потрібні певні умови, однією з яких є якість грунту, на якому відбувається процес вирощування.

 

Земляна суміш повинна бути добре проникною для повітря і води, що важливо для правильного розвитку рослини.

 

Применение в цветоводстве

Кожен, хто хоча б раз пробував вирощувати декоративні культури в домашніх умовах, на відкритому грунті або в теплицях, стикався з проблемою злежування і затвердіння грунту, яке тягне за собою обмеження доступу повітря і вологи до кореневої системи, внаслідок цього рослина розвивається повільно і, як правило, старіє і гине.

 

Квітникарі і городники стикаються з проблемою загнивання коренів рослини від переливу і вимивання корисних речовин з грунту при використанні різних добрив і добавок.

 

Щоб уникнути всіх цих неприємних факторів і домогтися найбільшої ефективності незмінних земляних сумішей, рекомендується додавання невеликої кількості вермікуліту - мінералу, який за багаторічними спостереженнями досить ефективно створює сприятливий мікроклімат для розвитку кореневої системи і рослини в цілому.

 

Завдяки вмісту оксидів таких мікроелементів як кальцій, магній, калій, алюміній, залізо, кремній - вермікуліт є ефективним біостимулятором росту рослини.

 

Вермікуліт - високопористий мінерал, у якого між лусочками знаходиться повітря. Це будова дозволяє домогтися від субстрату необхідних аераційних властивостей, при яких земля не злежується, не утворюється кірка на її поверхні, вона залишається пухкої.

 

Маючи високі сорбційні властивості, вермікуліт є відмінним регулятором повітряно-вологого режиму, позитивно впливає на розвиток кореневої системи. Вермікуліт має високий коефіцієнт водопоглинання - 400% (100гр. вермикуліту поглинає 400 мл води).

 

Він легко вбирає вологу і також легко віддає її рослині, створюючи оптимально вологе середовище для живлення коренів.

Вермікуліт входить до складу деяких готових грунтосуміші для домашнього квітникарства, які реалізуються через мережу магазинів. Використовуючи вермікуліт можливе приготування грунтосуміші в домашніх умовах і саме таких, які необхідні того чи іншого рослині.

 

При вирощуванні кімнатних рослин досить додати вермікуліту до 30% від обсягу грунту (на квітковий горщик вноситься, попередньо змішавши, 1 частина вермикуліту і 2-3 частини землі).Рекомендації із застосування вермікуліту:

• При вирощуванні рослини з маленькою або не повністю сформованою кореневою системою, використовується вермикуліт марки Fine фр.2, який оптимально підходить в момент розвитку кореневої системи і має вищий коефіцієнт водоудержанія, що важливо на цьому етапі.

 

• Для вазона з розлогою кореневою системою використовується вермикуліт марки Medium фр.4, або Fine фр.2 і Medium фр.4 у співвідношенні 1:1. Вермикуліт марки Medium фр.4 більший, знаходячись біля коріння, він буде подпушівать грунт, щоб та була проникною для повітря і води.

 

• Вирощуючи деревовидних рослина з великою кореневою системою, рекомендується застосовувати великий вермикуліт марки Large фр.8 і Medium фр.4 у співвідношенні 1:1. Таке співвідношення гранул ідеальне в даному випадку. Найбільша гранула розпушує грунт біля кореневої системи, а більш дрібна підживлює вологою рослина. Для більш ефективної грунтосуміші необхідний склад з родючого шару землі, торфу і вермікуліту в співвідношенні 5:3:2. Для торфоперегнійних горщиків 1:1.

 

• При вирощуванні різних видів кактусів, в основний склад грунтосуміші, яка містить торф, гранітний щебінь, цеоліт і оранжерейний субстрат, додавання вермикуліту складає:

      - Пустельні кактуси (Astrohytum, Echinocactus, Ferocactus, Turbinicarpus) - 20-30%

      - Лісові кактуси (Epiphyllum, Rhipsalis, Zygocactus) - 10-20%

      - Літопуси (Lithops ...) - 40-50%

 

• У звичайний грунт додавання вермікуліту складає для:

      - Фікусів, гібіскус, Марант, диффенбахій, філодендронів, монстер, Каладіум, сингоніум, алоказія, кавових дерев, плектрантусов, антуріумів - 20%

      - Монстер, філодендронів, плющ, Хаворт, Гастерія, очитки, толстянок, гемантусов, кливию, еухарісов, гіппеаструмів в грунтосуміш додається до 30%

      - Пальм (фінікових, лівістона, хамедореи, Кент, хамеропс, трахікарпусов, драцен, ЮК, Корділіна, Кротон, аспарагусів, аспідістру, лаврів, циперус вноситься до 30-40%

      - Марант, Калата, глоксиній, бегоній, папоротей, цикламенів, пеперомій, традесканції, гарденій, жасмином, стрептокарпусов, фіалок - до 40%


Жодна посадка або пересадка вазона не обходиться без дренажу.


Вермікуліт найбільшої фракції Large фр.8 чудово підходить для цього. На дно горщика викладається шар вермікуліту 1,5-2,5 см, а після цього вноситься грунтосуміш. Також цікавий варіант: шар керамзиту 1 см і шар вермікуліту 1,5 см. Він оптимально підходить для деревовидних рослин.

 

Вазон посаджений або пересаджений, все здавалося б правильно зроблено і дренаж і грунтосуміш і посадки і горнятко гарний ... .

 

Як би досконалим не показався зовнішній вигляд вашого улюбленця, ви завжди можете доповнити цю картину, використовуючи вермікуліт як декоративну мульчу. Для цього потрібно взяти вермікуліт, який вам найбільше припав до душі (менший або ж великий), і посипати верхній шар землі вазона. І ви не впізнаєте свого улюбленця, як він змінився на краще, як змінив свій зовнішній вигляд, посвіжішало. Ось тепер композиція завершена і все на своїх місцях.

 

Можливе використання вермікуліту як для горшкових квітів і фітокомпозицій, так і для ландшафтного дизайну.


З часом все кімнатні рослини виростають дуже великими або старіють, і тоді їх треба замінювати більш молодими й сильними. Це можна легко зробити, за допомогою вермікуліту, розмножив старі рослини.

 

Одним з найбільш ефективних і швидких способів розмноження кімнатних рослин - укороченими живцями (так зване вегетативне розмноження).

 

Для вегетативного розмноження можна використовувати практично будь-яку частину рослини: листя, стебла, відводків. Далі необхідно приготувати субстрат для вкорінення живців: у будь-стаканчик невеликого розміру насипати вермикуліт самої дрібної фракції 0,5 (1) і додати таку кількість води, що б вермикуліт ввібрав її в себе і в кінцевому результаті був дуже вологим.

 

Такий субстрат має оптимальні водно-фізичні властивості, що впливають на прискорення коренеутворення.

 

Максимальний ефект можна досягти при введенні в субстрат мінеральних добрив.


Пористі гранули вермикуліту вмить вбирають вологу і добрива, віддають їх поступово, створюючи сприятливий мікроклімат для живлення кореневої системи. У такому субстраті потрібно залишити держак на 5-10 днів (це залежить від рослини) для укорінення і спостерігати за тим, щоб субстрат був вологим.

 

За допомогою вермикуліту можна домогтися більш ефективних результатів розвитку кореневої системи. Цей метод зовсім не порівняти з таким традиційним методом, як вкорінення в воді.

 

Вермикуліт слабогігроскопічен: при вологості 40-60% його вологість становить 6-8%, при 100% - не більше 10-11%. До того ж, вермикуліт має високу адсорбційної ємністю по відношенню до різних продуктів газообміну бульб різних рослин. Ці особливості дозволяють використовувати вермикуліт для зберігання цибулин квітів.

 

При такому зберіганні зменшується рівень відходів, що виникають у випадку розвитку гнилі, сповільнюються процеси росту в бульбах.

Цветочные клубни закладываются в ящики послойно, перекладывая каждый ряд слоем вспученного вермикулита, толщина которого, в зависимости от размера плодов колеблется от 2 до 5 см.

 

На второй год использованный вермикулит можно применять после прожаривания или просто вносить его весной в грунт (без прожаривания).

 

Срок годности при хранении и время действия вермикулита не ограничены и обусловлены лишь сохранностью его структуры (пористая форма гранул). Внеся вермикулит в грунтосмесь при пересадке или посадке, он прослужит Вам до тех пор пока не будет меняться грунт в вазоне.